Połączenie życia zawodowego z rodzinnym stało się obowiązkiem obecnych czasów. Płaczące dziecko czy szczekający pies sąsiada stają się normą podczas spotkań z pracy. Lekcje online zakłócane dźwiękami z kuchni, to obecnie standard. Jak w tym wszystkim się połapać i wykorzystać ten czas efektywnie?

Time management- często słyszymy tę angielską frazę jednak jak ją interpretować i wykorzystać na swoją korzyść? Krok 1 – planowanie. Zanim pójdziesz do łóżka każdej nocy, szybko zaplanuj następny dzień z dobrze zanotowanymi zadaniami i czynnościami. Powinieneś mieć szeroki przegląd dnia, a następnie szczegółowy widok każdej części dnia. Jeśli to możliwe, przydziel priorytety i czas potrzebny do wykonania danego zadania. To pozwala zwiększyć swoją osobistą motywację i lepiej dostrzegać problemy, którym stawimy czoła w ciągu dnia. Następnym krokiem jest nasza wydajność. Jest ona znacznie ograniczona, gdy nie robimy wystarczająco dużo przerw! Tutaj jako rozwiązanie polecamy stosować technikę pomodoro – 25 minut pracy i 5 minut przerwy. W czasie odpoczynku możemy napić się kawy lub przeglądnąć instagrama. Wystrzegajmy się „przeszkadzajek”, podczas tych 25 minut, które powinny być produktywne. Taka technika pracy, w ciągu dnia jest dobra zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla Twojej pracy.

Odpowiednie stanowisko pracy będzie również ważnym elementem. Jeżeli pracujemy 8 godzin w pozycji siedzącej, nie jest to dobre dla naszego kręgosłupa. Podczas przerw radzimy więc odejść od ekranu i postarać się spędzać czas w pozycji innej niż siedząca. Jeżeli istnieje taka możliwość, zaopatrzmy się w biurko z możliwością zmiany trybów pracy. W sprzedaży możemy znaleźć takie stanowiska, które pozwalają na stojący tryb pracy. Jakkolwiek dziwne może się to wydawać, coraz więcej osób z branży IT stosuje takie stanowiska. Dlaczego nie przenieść tego na inne prace biurowe takie jak finanse czy księgowość? Zmiana trybu pracy w ciągu dnia może być zbawienna dla naszego kręgosłupa, ale także ergonomii pracy. Nie trzeba od razu wydawać fortuny na sprzęt, wystarczy podłożyć coś pod nasz laptop i spróbować pracować w pozycji stojącej, zakup nowego biurka to spory wydatek, dlatego Alphadesk oferuje promocję -20% na wszystkie biurka w ofercie, warto sprawdzić, może znajdziemy coś dla siebie!

Istnieje także bardzo ciekawa koncepcja z podziałem swojego pokoju na kilka stref. Czyli np. strefa nauki, rozrywki i snu. Wyraźny podział może zapobiegać bezproduktywności. Przyzwyczajając swój mózg do wykonywania danych czynności w jednym miejscu, pomoże nam w wieku aspektach. Jeżeli łóżko będzie wykorzystywane jedynie do spania, a nie do oglądania zaległych seriali na netfixie – pozwoli to na lepszy sen. Jeżeli biurko wykorzystamy jako miejsce pracy a wygodny fotel jako miejsce do czytania książek bądź przeglądania telefonu – łącząc to z wcześniej wspomnianą metodą pomadoro, gwarantujemy, że praca będzie o wiele efektywniejsza   i przyjemniejsza, a ulubiona książka zostanie przeczytana z pełnym zrozumieniem.

Stosowanie powyższych metod z odpowiednim podejściem pozwoli nam, zwiększyć naszą efektywność a włączenie trybu samolotowego w telefonie jest naprawdę zbawienne dla naszej psychiki, polecam sprawdzić i podzielić się odczuciami w sekcji komentarzy!